Spari történet

Kutya-villaA 60-as években szövetkezetekben dolgoztam és a szövetkezeti szervezetekben nem volt kajak-kenu szakosztály. Budafokon éltem és ott szerettem volna szakosztályt alapítani a gyerekek részére. 1961-ben a budai Spartacus égisze alatt sikerült megvalósítani.

1961. október 1-én a Kutya-villában történt a megalakulás. A hajópark 1 db 10-es kenu, 1 db C1-es préselt cseh kenu, 2 db kormány nélküli PK1-es hajóból állt, ez volt a kezdő hajópark.

Az alapok lerakása, stílustanítás, futás a kamara erdőben, festékes dobozokkal súlyzókészítés. 1962-ben Vallató Zoli a magyar bajnokságon 2. lett C1 serdülőben. 1963-ban megrendeztük az első saját versenyünket a 38-as fkm-nél, Szigeti László – Horváth Péter az első Budapest bajnokságot nyerték. 1964-ben Bekker László és Haraszti Gábor az első C2 serdülőben az országos bajnokságot nyerték, ez volt az egyesület első bajnoki győzelme.

1966-ban saját műhelyt építettünk, hajóépítőnk lett és saját hajókat gyártottunk. 1967-ben Haraszti Európa-bajnok lett. 1968-ban a Budai Spartacus és a Budapesti Spartacus összevonásra került és egy nagy egyesület jött létre 20 szakosztállyal.

1978-ban a szakosztálynak saját orvosa lett dr. Csákvári Gábor személyében. 1985-ben bekövetkezett halála után dr. Bombera Géza lett a szakosztály orvosa. 1985-ben a Kutya-villát lerombolták, Budafokról el kellett költözni. Az OKISZ a Lágymányosi öbölben megvette a CSŐSZER víztelepét, és szeptemberben a szakosztály ide költözött.
1980-as évek végétől megkezdődött a nagy leépülés. 1993 után felmerült a kajak-kenu szakosztály megszüntetése is. 1996-ban kikapcsolták a telefont és a villanyt. 1997. december 31-én leégett a hajótároló (196 hajó, 250 lapát, 2 motorcsónak, sátrak, 6 köbméter faanyag pusztult el.

A tűz után példátlan volt az összefogás, hogy a szakosztály megmaradjon. Egyesületek, hajóépítők, volt Sparis versenyzők vettek hajókat, lapátokat és az egyesületnek adományozták. 1998 tavaszán már 60 hajóval rendelkeztünk és a versenyeken el tudtak indulni versenyzőink.

A szakosztály most ébredt rá, hogy a kajakos társadalom fontos terület. Egész Dél-Budát a Spari szakosztály fedi le. 1999-ben a szakosztály régi versenyzői és vezetői arra az elhatározásra jutottak, hogyha a kajak-kenut fenn akarjuk tartani, önállósítani kell magunkat.

1999. október 11.-i dátummal a Fővárosi bíróság bejegyezte a Lágymányosi Spari Vízisport Diáksport és Szabadidő Egyesületet. 2006-ban új csónakházba költöztünk, ahol jelenleg is működünk. Évek óta az egyesületek rangsorában (pontversenyben) az első három egyesületben vagyunk.

Meg kell említeni Álló Ferenc nevét is aki nagyon sokat segített a tűzeset után, hogy a szakosztály megmaradjon.

Dávid Géza